ПЕСТО ПАСТА

450 ден

На залиха

Лора, Американка, на возраст од дваесет и неколку години, е на своето прво патување во Италија. Таа е целосно заљубена во уметноста, убавината и се разбира, храната што ја нуди Рим. Наскоро таа е вљубена во згодниот и шармантен Томазо, кој и‘ кажува дека е готвач во познатиот ресторан Темпли и почнува да ја воодушевува со неговите гастрономски креации. Но, Томазо не беше целосно искрен – тој е само келнер. Главниот готвач зад привлечните оброци е талентираниот но, срамежлив пријател на Томазо, Бруно, кој ја сака Лаура оддалеку. Така започнува класичната комедија на грешки полна со кулинарска магија и сензуалната атмосфера на Италија. Резултатот е романтична комедија во традицијата на Сирано Де Бержерак и Роксана која ги искушува читателите да ја прочитаат во еден здив.