Прикажувам 1–20 од 77 резултати

 • СОБАТА НА ПЕПЕРУТКИТЕ

  Поузи Монтакју се приближува до својот седумдесетти роденден. Адмирал хаус, нејзиниот сакан дом од детството,сместен во прекрасната околина на Сафок и место каде ги одгледала своите синови, полека се распаѓа.Таа е свесна дека мора да донесе тешка одлука, да се продаде имотот. Но оддеднаш, се појавува Фреди, нејзината прва љубов кој ја напуштил и ја оставил со скршено срце педесетина години порано.Борејќи се да излезе на крај со својот постар син, Сем и неговите матни бизнис-зделки, кои замалку не го доведуваат неговото семејство на улица, како и враќањето на другиот син, Ник, во Англија, Поузи не е сигурна дали може да му верува на Фреди и неговата љубов. А, тој и Адмирал хаус долги години кријат страшна тајна. Фреди знае дека ако сака да го продолжи животот со Поузи , одново ќе ѝ го скрши срцето. Ова е приказна за тоа како една лага од минатото може да уништи цел живот исполнет со верувања.

  249 ден550 ден
 • НЕ СУМ ВИНОВНА

  „Тоа е судбината на жените…Често нѐ претставуваат лажно… “

  Динамичен роман кој го отсликува необичното зближување на две жени со иста тешка судбина. Роман кој те учи дека без разлика на сѐ, треба да се бориш за животот кој е дар од Бога!

  249 ден450 ден
 • ПАПАТА ЈОВАНА

  Папата Јована е сеопфатна историска драма насочена кон турбулентните настани што го карактеризираа 19 век, ограбувањето на катедралната црква Св.Петар од страна на Сарацените, пожарот во Борго кој уништи повеќе од три четвртини во Ватикан, битката кај Фонтеној, веројатно се најкрвавите и најужасните средновековни конфликти. Романот е фасцинантен живописен запис за животот во раниот среден век, ремек дело за неизвесноста и страста во чиј центар се наоѓа една  мошне исклучителна и фасцинантна жена во историјата на Западот позната под името Папата Јована. Таа е една од најконтроверзните личности во историјата на човештвото, која преправена во маж, застанува на чело на Христијанската црква и во 9 век станува прва и единствена жена која ќе седне на  пресветиот папски трон во црквата Св.Петар во Ватикан.

  349 ден600 ден
 • НЕКОЈ ДРУГ ЖИВОТ

  Близначките Ирене и Марта ван дер Линден безгрижно ги минуваат детството и младоста во живописното гратче Харлем на досег на Амстердам. По изгледот речиси идентични, по карактерот непомирливо различни, нераскинливо се поврзани една со друга. Но, нивниот татко, ценет доктор, чува тајна која може да ја уништи семејната среќа…Сето ова еден ден ќе биде минато.

  199 ден390 ден
 • ИСЧЕЗНАТАТА

  Доктор Мора Ајлс е врвен Бостонски медицински патолог. Еден ден во нејзината болница ќе донесат почината жена.Откако Мора ќе ја отвори вреќата за да направи аутопсија на телото, мртвата жена ги отвора очите. Таа воскреснува, сета исплашена и збунета. Докторката наредува веднаш да се префрли во болница и да ја добие потребната натамошна нега. Но,жената во болницата го убива работникот од обезбедувањето и зема заложници, од кои една е бремена, детективката Џејн Рицоли, која само што не се породила.

  Мила, е црвенокоса девојка од Белорусија дојдена во Мексико.Измамена, таа е внесена во шема со проституција. Нејзината приказна е тажна и од ние кои ви го кршат срцето. Заедно со неколку други девојки донесена е во Америка каде што ја чуваат во куќа со решетки на прозорците.Нејзината судбина се лизга надолу, од миг во миг. И додека напнатите часови изминуваат, доктор Мора заедно со сопругот на Џејн, агентот на ФБИ, Габриел Дин, се обидува да го открие идентитетот на убиецот. Овој случај е многу посложен од обичното заложништво, а Џејн е единствената која ги држи клучевите на мистеријата…ако ја преживее ноќта.

  Сите овие три жени се заглавени во опасна ситуација. Но која е оваа насилна, очајна душа и што навистина сака таа откријте во овој несекојдневен, напнат, воодушевувачки трилер.

  210 ден450 ден
 • АНГЕЛСКО ДРВО

  Поминале 30 години откако Грета го напуштила Марчмонт хол, величествена и прекрасна куќа сместена на падините на Мотмутшир. Но, кога се враќа за Божик, таа не се сеќава на минатото поврзано со ова место – резултат од ужасната несреќа која затемнила и избришала две децении од нејзиниот живот. А, потоа за време на една прошетка низ зимскиот пејзаж, таа наидува на гроб во шумата.Избледениот напис на надгробната плоча нагризана од времето ѝ открива дека тука почива мало момче…

  249 ден550 ден
 • ЉУБОВНОТО ПИСМО

  Приказна со безброј лица… мистерија, акција, шпионажа, романса и закана… опасна игра на мачка и глушец одиграна низ лаги и љубов, тајни и заплети, измама и опасност. Интересна промена на пишувањето кај една од нашите најсакани авторки.

  249 ден550 ден
 • ТЕОДОРА

  Осудена на живот на актерка и блудница не поради ниското потекло или поради неморалното воспитување, туку поради несреќата и бедата во којишто ја фрлила татковата смрт, Теодора израснува бво сурова, огорчена жена, научена не само да не ги покажува чувствата туку и да ги закопува длабоко во себе.Со доаѓањето во византиската палата се чини дека се остварени сите амбиции на Теодора. Но, византиската царица дури тогашќе ја открие љубовта која ненадејно и ненамерно ќе ја доведе до целосна преобразба. Раскажувајќи ни за животот на Теодора од нејзиното детство, Стела Дафи не само што успева целосно да го реконструира животот на оваа необична жена и владетелка, притоа уривајќи ја претставата што најчесто ја имаме за неа, туку и ни ја доловува величенственоста на царската палата со сите политички интриги, толку вообичаени за тоа време.

  249 ден490 ден
 • РИНГИШПИЛ

  Нејзините покрети беа понежни и посуптилни од секоја нота. Нејзиното тело е синоним за страст и уметност истовремено. Елеганција, лирско изразување, емоции и грациозност во  себе носат едно име : Ана Балинт. Знаеше дека го сака, единствен , со страсна , длабока, чиста, немерлива љубов. Ј.Б.Алимпиќ испишува интимна исповед на балерина со кревко тело и џиновски дух, градејќи приказна за малите-големи луѓе, балетските сцени, салашите и уметниците, поетите и нивните музи, утрата кои мирисаат на слатко од дуња и незаборавните руски зими.

  199 ден450 ден
 • МАСЛИНКАТА

  Дваесет и четири години се поминати  откако Хелена имала волшебен распуст на Кипар, каде за првпат се заљубила. Кога нејзиниот кум во наследство ќе ѝ ја остави трошната куќа Пандора, таа се враќа на Кипар, местото што некогаш го сакала, за да го помине летото со семејството. Пандора и околината околу неа идилични се како и пред тоа, и на Хелена ѝ навираат бројни сеќавања. Сепак , некои од нив не сака да ги подели со својот сопруг Вилијам и синот Алекс, кој очајнички сака да ја дознае вистината за својот роден татко. Кога случајно ќе се сретне со љубовта од младите денови, ќе се покрене ланец од настани кои воопшто не ги посакувала…

  249 ден550 ден
 • ГРОБОТ НА ПЛАНИНАТА

  Уште едно прекрасно дело од серијалот за криминалистичкиот профајлер Себастијан Бергман. Ова е приказна за две жени кои планинарејќи ќе се загубат откривајќи коски од човечка рака. Локалната полиција  пристигнува на местото на злосторството, но не наоѓа едно туку шест тела. Помеѓу скелетите се и две деца, сите убиени со истрели во главата. Не постои сведок, нема траги и никој не пријавил исчезнување.Истрагата ја презема Торкел Хеглунд, а повикан е и криминалистичкиот психолог Себастијан Бергман. Идентитетот на жртвите е енигма, а кога успеваат да пронајдат трага, некој на висока положба по секоја цена сака да ги прикрие овие смртни случаи…

  199 ден550 ден
 • СЕНКИ ОД МИНАТОТО

  Емили де ла  Мартиниер отсекогаш се противеше на своето аристократско потекло. Сега е единствена наследничка на домот со огромен имот на југот во Франција. Емили , ја има својата приказна. Ја има сопствената тага и радост, како секој од нас. А, кога ќе почне да „копа“ по трагите, ќе излезат живи слики, емоции, сеќавања…

  249 ден550 ден
 • СЕСТРАТА НА СОНЦЕТО

  Електра – најубавата, најбурната и најчуствителната од сестрите Д*Аплиез, изгледа како жена која има се*, слава, богатство, убавина! Но, после веста за смртта на Тате Солт, нејзината ментална состојба се влошува и таа бара утеха во алкохолот и дрогата. Додека сите околу неа се загрижени за нејзиното здравје, Електра добива писмо од непозната личност која тврди дека е нејзина баба…

  249 ден550 ден
 • ВРЕМЕТО НА ЛАЛИЊАТА

  „ Времето на лалињата “ е уште едно прекрасно дело на Дебора Могах кое стана голем европски бестселер, а исто така доживеа и филмска екранизација во режија на Стивен Спилберг и Џад Лоу и Кира Најтли во главните улоги. Книгата претставува прекрасно уметничко дело кое го отсликува животот во Холандија во 17 век. Ова е раскошна приказна за љубовта, страста, неверството и уметноста.

  199 ден420 ден
 • ЈАПОНСКИОТ ЉУБОВНИК-МАТИЦА

  Кога пророштвото на локалниот свештеник се остварува, наивната девојка од Цејлон што татко ѝ со измама ја омажил, станува господарка на огромен имот во Малаја. Сепак , тоа е живот без страст, а Парвати копнее верно да сака и да биде сакана. Јапонците ја окупираат Малаја и на Парвати и е одземена куќата.Таа е принудена брзоплето да реши и да се согласи да му биде љубовница на човек кој ѝ е заколнат непријател. За прв пат ќе доживее екстаза, а непријателот постепено ѝ станува љубовник за каков што копнеела отсекогаш.

  199 ден390 ден